Należy wiedzieć, że przed zakupieniem rośliny wypadałoby najpierw ocenić warunki mikroklimatyczne mieszkania. Dalego też powinniśmy wybierać rośliny przystosowane do warunków świetlnych, temperatury i wilgotności powietrza, jakie panują w ocenianym mieszkaniu. Należy liczyć się również z rozmiarami rośliny i charakterem użytkowania wnętrza.
W niedużych pomieszczeniach powinniśmy ustawiać rośliny zwisające na ogół pojedynczo na meblach, regałach albo parapetach okiennych. Pamiętajmy o tym, że roślin pachnących nie uprawia się w biurach lub sypialniach. Unikajmy także ustawiania roślin kwiatowych, ciernistych lub trujących w pokojach dziecinnych. Dość rzadko też rośliny dobrze rosną w kuchni.
Najlepsze i najwłaściwsze warunki rośliny znajdują w przedpokojach i pomieszczeniach dobrze oświetlonych. Możemy tu tworzyć grupy roślin różnej wielkości, możemy także umieścić pojedynczo duże rośliny. Jeżeli dysponujemy kilkoma różnymi gatunkami, to wtedy możemy posadzić je w jednym pojemniku, przez co ułatwiona jest ich uprawa i pielęgnowanie, ale muszą mieć one takie same wymagania, zwłaszcza jeśli chodzi o podlewanie.
Kwiatowe okno lub szklarenka okienna są urządzeniem specjalnym, umieszczonym bezpośrednio w otworze okiennym. Kwiatowe okno musi mieć minimalną szerokość 50 cm. Ta przestrzeń może mieć swoje własne ogrzewanie, na przykład zrobione z oporników ułożonych pod stołem do uprawy. Trzeba zapewnić roślinom możliwość zacienienia i wietrzenia. Warto wiedzieć, że kwiatowe okno może pozostać otwarte od zewnątrz, ale warunki uprawy są lepsze, jeżeli przestrzeń oszklona jest z dwu stron.
Przeszklone okna (floraria) są przestrzeniami zamkniętymi, oszklonymi ze wszystkich stron. Zapewniają one roślinom pokojowym najbardziej pożądane warunki uprawy. Mogą być one wietrzone i wyposażone w urządzenia oświetlające i ogrzewające. Ponieważ można tu utrzymać wysoką wilgotność powietrza, to wtedy nawet najbardziej wymagające rośliny znajdują w nim świetne warunki.
Warto też wiedzieć o tym, ze ogrody zimowe są dużymi oszklonymi przestrzeniami w pomieszczeniach mieszkalnych, szczególnie w dużych domach, salonach czy klubach. Jego prawidłowe zaplanowanie i decyzja o budowie powinny być omówione z architektem.