Porządkowanie ogrodu na wiosnę

Wiosna – dla właścicieli każdego domu, to jasna wiadomość – zbliża się moment rozpoczęcia wiosennych porządków. Wiosenne porządki to nie tylko mycie okien i porządkowanie wnętrz, ale to także czas zadbania o trawnik i ogród. Na początku pamiętaj o tych wskazówkach:

Uporządkuj niepotrzebne rzeczy

Najpierw podnieś oczywiste rzeczy. Gdy śnieg zniknie, prawdopodobnie będziesz musiał obejść podwórko i zebrać śmieci, odpadki dla psów i większe szczątki roślin (takie jak opadłe gałęzie) pozostawione na zimę. Pamiętaj, aby użyć do tego rękawiczek i uważaj na potłuczone szkło. Pozostawienie resztek na trawniku długo po stopieniu śniegu może uniemożliwić wzrost nowej, zdrowej trawy.

Użyj wertykulatora lub grabi. 

Być może dokładnie zagrabiłeś trawnik przed zimą, aby zapobiec pleśni, ale na pewno do lepszej kondycji trawnika po stopieniu się śniegu przyczyni się pozbycie się pozostałych martwych liści, gałązek czy szyszek i pomoże utrzymać trawnik w dobrym i zdrowym stanie do wiosny.

Zadbaj o rośliny ogrodowe

Uporządkuj swoje rośliny ogrodowe. Za pomocą nożyczek lub małych nożyc ogrodowych usuń martwe liście i łodygi z bylin i traw ozdobnych oraz wyciągnij martwe rośliny jednoroczne, które zamierzasz wymienić. Można również nawozić wieloletnie kwiaty i krzewy, układając kompost wokół korzeni, by na wiosnę pięknie rozkwitały.

Narzędzia

Przyjrzyj się swoim narzędziom. Dobrym pomysłem jest dokładne sprawdzenie narzędzi do kształtowania krajobrazu (takich jak kosiarka, nożyce do żywopłotu i sieczkarnia) i porządne wyczyszczenie ich przed sezonem. Upewnij się, że wszystkie ostrza są ostre i wolne od rdzy, poszukaj pęknięć i innych oznak zużycia, a jeśli wszystko wygląda na to, że jest w dobrym stanie, wymień zużyty olej na nowy i postępuj zgodnie z instrukcjami konserwacji w instrukcji obsługi.

Krzewy i drzewa

Przycinaj martwe gałęzie z krzewów i drzew. Poszukaj wskazówek dotyczących przycinania bylin, krzewów i drzew i przycinaj te, które powinny być obcięte wiosną – ale uważaj, aby nie zacząć przycinać i kształtować żywych gałęzi na kwitnących krzewach i drzewach – jeśli odetniesz żywe pąki, rośliny nie będą ładnie kwitły na wiosnę.

Szopa lub altana

Uporządkuj szopę albo postaw nową. Jeśli planujesz w tym roku zainstalować nową szopę, dlaczego nie zacząć wiosną? Poświęć trochę czasu, aby dowiedzieć się, co wiąże się z instalacją nowej szopy w Twojej nieruchomości, zanim zaczniesz. Co ciekawe, wiele standardowych polis ubezpieczeniowych nieruchomości, obejmuje również ubezpieczenie szopy, możesz więc bez obaw w nią inwestować. Porządna i estetyczna szopa w ogrodzie jest wizytówką jej właściciela.

To tylko kilka kroków, które możesz zrobić, aby przygotować swój dom na lato w tym sezonie. Jeśli nie masz pewności, co jeszcze należy zrobić, zastanów się, czy nie zasięgnąć profesjonalnej porady od lokalnego architekta zieleni lub firmy zajmującej się porządkowaniem ogrodów.

Dodaj komentarz

scroll to top