Zakupy internetowe stały się dla nas codziennością – według badań, już 57% Polaków dokonuje zakupów zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i online. W przypadku żywności, cały czas jednak częściej wybieramy osiedlowy supermarket niż sklep internetowy.
Forma zakupów w tych dwóch miejscach nieco się różni. O czym więc nie powinniśmy zapominać, kupując żywność online?
Pierwsza kwestia to koszty dostawy. Sklepy z żywnością to inny model biznesowy niż serwisy z produktami przemysłowymi czy ciuchami. Zysk ze sprzedaży codziennych produktów, których ceny na bieżąco porównujemy, jest niższy – zatem rzadko który sklep oferuje darmową dostawę. Jest to oczywiście niekiedy możliwe, ale tylko przy większych zakupach. Bądź więc przygotowany na dodatkowy koszt dostawy, czyli na niemiłą niespodziankę pod koniec składania zamówienia.
Warto wskazać na świeżość produktów. Nie, nie chodzi tu o wątpliwości co do jakości produktów, a jedynie nasze subiektywne poczucie świeżości. W „zwykłym” sklepie lubisz zapewne dotknąć i własnoręcznie ocenić warzywa czy pieczywo. W internecie tak naprawdę tego wyboru za nas dokonuje ktoś inny. A przecież każdy z nas może mieć inne oczekiwania co do miękkości awokado czy stopnia wypieczenie bochenka chleba.
Zwróć uwagę, w jaki sposób dostawca dba o produkty chłodzone. W rzeczywistości część sklepów dostarcza tylko tzw. suchą żywność, czyli produkty, które nie wymagają transportu w niskich temperaturach. Ale już gdy chcesz kupić np. ser, wolisz mieć pewność, że produkt dostarczony został samochodem wyposażonym w chłodnie. Sprawdź więc przed dokonaniem zakupu, jak Twój sklep radzi sobie z kwestią transportu towarów wymagających chłodzenia.
Zamienniki. Niektóre sklepy online są tylko „nakładką” na istniejące supermarkety. A więc zamawiasz produkty ze sklepu stacjonarnego, które ktoś inny pakuje dla Ciebie i dostarcza do domu. Gdy w sklepie stacjonarnym nie znajdziesz ulubionego smaku chipsów, sam podejmujesz decyzję, czy wybierzesz inny smak, czy raczej kupisz orzeszki. W sklepie online może się okazać, że to ktoś zdecyduje za Ciebie. Niektóre serwisy bowiem nie aktualizują na bieżąco dostępności każdego z tysięcy produktów i w razie braku – dostarczają zamiennik.
Na koniec warto wspomnieć o terminie dostawy. Kiedy odbierasz paczkę z książkami czy ciuchami, dokładna godzina dostawy de facto nie ma większego znaczenia. Inaczej jest z żywnością – tę zwykle kupujesz na bieżąco, więc od godziny dostawy może zależeć, przykładowo, Twoja kolacja! Sprawdzaj zatem dokładnie, jak wyglądają „okienka czasowe” dostaw i jak precyzyjnie sklep definiuje czas dostawy. Licz się także z tym, że koszt dostawy może się różnić zależnie od pory dnia.